BERGEN MATFESTIVAL

Deltakere 2022

2.-3. september brer Bergen Matfestival seg utover hele Bergen sentrum og inviterer til årets store matfest når produsentene og kokkene tar over byen, på Festplassen, Torgallmenningen, Torget og alle festivalrestaurantene. Her møter du noen av regionens fremste lokalmatprodusenter og de aller beste kokkene. Kreativiteten koker på årets største matbegivenhet!


LOKALE MAT- OG DRIKKEPRODUSENTER:
7 Fjell Bryggeri 7fjellbryggeri.com 7 Fjell øl – i BAR LOKAL på Festplassen Bergen, Vestland
Aga Sideri agasideri.no Sider og eplemost – i BAR LOKAL på Festplassen Hardanger, Vestland
Alde Sider aldesider.no Sider og eplemost – i BAR LOKAL på Festplassen Hardanger, Vestland
Alm Gard Is almgardiskrem.no Iskrem, honning, Gouda ost Vik, Vestland
Alverhonning alverhonning Honning Frekhaug, Vestland
Baker Brun bakerbrun.no Boller og brød Bergen, Vestland
Bakstehuset på Ask bakstehuset.no Helt ærlig bakst – med steinmalt økologisk mel Ask, Vestland
Balholm balholm.no Balholm cider Balholm, Vestland
Bergen Øko instagram.com/bergenoko Sesongens økologiske grønnsaker fra Grimseid. Bergen, Vestland
Bondens marknad Vestland bondensmarked.no/markedsdager/vestland En rekke småskala produsenter med gode lokale råvarer  Vestland
Bosheimsmarken bosheimsmarken.no Reinrot tepulver og honning med reinrot. Nord-Aurdal, Innlandet
Bønes Gårdsmat Drift AS bonesgardsmat.no/ Burger, pølser mm og lokale drikkevarer Bergen, Vestland
Een Gard – Symre hudkrem eengard.no Rabarbra syltetøy, rabarbra ketchup, chimichurri, sylta grønnsaker, sylta kantarell, rognebærgele, rips-og vanilje syltetøy, sylta raudbeter, talg lys, hudkrem naturell, handkrem med furu, universalkrem med mynte, kløsalve, kroppskrem (bodylotin) med Ylangylang, ansiktskrem med appelsin og ryllik, ansiktskrem med raudkløver og nyperoseolje, leppomade naturell, leppepomade med raudbet og appelsin, leppepomade med ryllik. Du kan også bestille kjøtt frå garden med utlevering av bestillinger i Bergen i slutten av september. Voss, Vestland
Edel Sider – Åkre Gard Åkregard.no Sider og eplemost – i BAR LOKAL på Festplassen Hardanger, Vestland
Eikenberg AS Facebook.com/eikenberg.no/ Krydder, olje, sirup, syltede produkter, oljer, puré, saus og suppe Bergen, Vestland
Feddie Ocean Distillery AS feddiedistillery.no Feddie gin og akevitt – i BAR LOKAL på Festplassen Fedje, Vestland
Fjordtind Hotels fjordtindhotels.no Brakanes Hotel, Hardangerfjord Hotel, Vøringfoss Hotel Hardanger, Vestland
Fjord Gardsmat @fjordgardsmat Spekemat av geit og gris, spikjepylser. Fersk kjøt av kje og geit, svin. Sylteflesk, Kebabkjøt, Taco-kjøt. Handmat. Askvoll, Vestland
Fjåk Chocolate fjaak.no Sjoklade, karameller og kaker Eidfjord, Vestland
Godt og Hjemmelaget godtoghjemmelaget.no Tynnlefser fra Nordland, mandelpotetlefser, krinalefser, Nordlandslefser, glutenfrie lefser og flattbrød Holmestrand, Vestfold
Hardanger Bygdeysteri hardangerbygdeysteri.no/ysteri Steikeost – ein halloumitype, røykt steikeost. Vegetarburger med steikeost og sylta rødløk Hardanger, Vestland
Hardanger Bryggeri hardangerbryggeri.no Lokalt Hardanger øl – i BAR LOKAL på Festplassen Hardanger, Vestland
Hardangerbonden hardangerbonden.no Sider og eplemost – i BAR LOKAL på Festplassen Hardanger, Vestland
Hardangergutane hardangergutane.no Sider og eplemost – i BAR LOKAL på Festplassen Hardanger, Vestland
Hatten Bigård og Distribusjon hattenbigard Lynghonning,Vossahonning og honningsøta syltetøy Tjeldstø, Vestland
Haugen Gardsmat haugengardsmat.no Ferskt kjøtt av høgfjellslam og hjort, spekemat, bacon, Sognalapskaus, hjortegryte mm Aurland, Vestland
Haust Hardanger haust-hardanger.no Tørka eple, frisk frukt, tilslørte bondepiker, syltetøy, chutney, kaker og kjeks med frukt Hardanger, Vestland
Heimebakst heimebakst fb Håndlagde lefser, tynnlefser, tykklefse og potetlefse Molde, Møre og Romsdal
Heimtun Gardsmat heimtun-gardsmat.no Lam grillpølse, fjordfeburger, sprekepølser, sopp og naturprodukt Sunnfjord, Vestland
Helgheim Bigård @helgheimbigard Honning, pollen Bergen, Vestland
Isrosa isrosa.no Økologisk iskrem og fruktis Kvinnherad, Vestland
Ivar Løne AS – Smalahovetunet smalahovetunet.no Smalahove, lønekorv, sylteflesk, smalahovesylte, rodlepylsa, spekenakke, spekeflesk, fenalår, fårepylsa, bacon, eldhusrøykt laks, pinnakjøt. Voss, Vestland
Kandal Kjøt DA kandalkjott.no Ulike kjøtprodukt av geit og kje, ferskt kjekjøt og spekemat Gloppen, Vestland
Kandal Ysteri og Gardsmat kandalysteri.no Geitost Gloppen, Vestland
Kim Rudis Røykeri AS kimrudi.no Einerøkt ørret, einerøkt laks, røkt ørret med diverse marinering. Varmrøkt ørret og bacon Florø, Vestland
Kinn Bryggeri kinn.no Handverksøl – i BAR LOKAL på Festplassen Florø, Vestland
Knut Garshol Klippfisk klippfiskavskrei.no Klippfisk av Skrei produsert av fersk råvare fra Lofoten, Bacalao fra Kristiansund og Tørrfisk. Kristiansund, Møre og Romsdal
Kvernafossen Bryggeri kvernafossenbryggeri Lokalt øl i BAR LOKAL på Festplassen Vadheim, Vestland
Leiren Laks leirenlaks.no Røykelaks, røykt villaks, røykt og gravet regnbueørret og laks, klippfisk, håndmat Stamnes, Vestland
Lofthus Ekspedisjon lofthusekspedisjon.no Sider og eplemost – i BAR LOKAL på Festplassen Hardanger, Vestland
Lofthus Sideri lofthus-sideri.no Sider og eplemost – i BAR LOKAL på Festplassen Hardanger, Vestland
Lomelde Gard DA lomelde.no Plommer, moreller, pærer, bjærnebær, rips, juice og honning Sogndal, Vestland
Mor Sigfrid Bakst Kaffilefser, natronkaker, potetlefser, gombe.
Glutenfrie kaffilefser, natronkaker, gombe
Vågsøy, Vestland
Myrdal Gård myrdalgard.no Ost og osteprodukt Tysnes, Vestland
Norske Kokkers Landsforening Bergen nkl/bergen Grilling av Vestlandske spesialiteter Bergen, Vestland
Norway´s Best norwaysbest.com Hotell og reiselivsopplevelser i Flåm, Aurland, Myrkdalen, Geiranger, Lysefjorden, Hjørundfjorden, Hardanger, Lofoten og Narvik.  Vestlandet og Nord-Norge
Nyyyt nyyyt.no Grilling av burger og pølse og salg av spekemat Vikeså, Rogaland
Nøring noringhardanger.no Hardangerkling, lapper/sveler, ramslauk, hermetiske plommer, gelear Kvam, Vestland
OSS Craft Distillery barekstenspirits.com Bareksten gin, akevitt og drinker – i BAR LOKAL på Festplassen Bergen, Vestland
Ostegården ostegaarden.no Oster, gelé og yoghurt Bergen, Vestland
Påldtun paaldtun.no Bringebærsaft, saft, bobler, fruktmost, syltetøy, gelé, hermetisk frukt, fersk frukt, handmat. Gloppen, Vestland
Reindyrka facebook.com/reindyrka Festivalaktiviteter og kurs hos Reindyrka i Strandgaten 21. Reindyrka er en butikk med et rikholdig utvalg av økologiske produkter. Bergen, Vestland
Slow Food Bergen facebook.com/slowfoodbergen Slow food med fokus på makrell og lite utnyttede arter Bergen, Vestland
Sognefjord Kaffe sognefjordkaffibrenneri.no Kaffi, filterkaffi og cappuccino Sogndal, Vestland
Solheim Kjøtt solheimkjott.no Pølser og mineralvann Bergen, Vestland
Straffekaffe Straffekaffe.no Straffekaffe er Kriminalomsorgens eget kaffemerke og kaffen vår er foredlet fra rå bønne til ferdig pakket kaffe av innsatte i Bjørgvin Fengsel. Vi produserer også våre egne straffekaffekrus og espressokopper. Produksjonen av disse varene handler om å gi innsatte god og relevant arbeidstrening og opplæring slik at mulighet for jobb etter løslatelse blir større. Bergen, Vestland
Store Naa Siderkompani storenaasiderkompani.no Sider og eplemost – i BAR LOKAL på Festplassen Hardanger, Vestland
Strilalam strilalam.no Kjøtt av lam, grillpølse, spekepølse, skinn av lam Øygarden, Vestland
Søylands Biegard soylands-bigard.no Honning frå ulike blomster og lokaliteter. Honning og honningdrikk med ingefær. Bergen, Vestland
TasteBuds tastebuds.no Bakst, is, ost, oljer, krydder, grønt, drikkevarer, sjømat Bergen, Vestland
Tekslo Seafood teksloseaweed.no Krydder basert på tang og tare fra Sjøsaker serien, sjokolade og kosttilskudd Øygarden, Vestland
Toppe Gartneri toppegartneri.no Lokale grønnsaker og årets nyhet – jordbær fra Bergen! Bergen, Vestland
Tveita Gardsmat tveitagardsmat.no Saft, gelear, syltetøy av forskjellege bærtypar. Burger, kjøttkaker, div pølser Eivindvik,
Vestland
Ulvik Frukt & Cideri ulvikfrukt&cideri Sider og eplemost – i BAR LOKAL på Festplassen Ulvik, Vestland
Undredal Stølsysteri undredalsost.no Kvit og brun geitost Undredal, Vestland
Urtemakeriet urtemakeriet.no Bakervarer av nykvernet økologisk urkorn Algrøy, Vestland
Vegan Pop Up Café veganpopupcafe.com Vegan food truck Bergen, Vestland
Vestavin vestavin.no Vestavin lagar fruktvin av eit mangfald av dei råvarene som veks og trivst i det vestlandske klimaet. Rips, solbær, plomme og rabarbra. Krekling, honning, blomar og ville vekstar. Skei, Vestland
Vikja vikja.no Spekemat – fenalår, div spekepølser, div handmat, frysevarer frå storfe/småfe, skinn Vikja, Vestland
Vossasmøret facebook.com/Vossasmøret Vossasmøret, Vossarjome, Vossasaup, Vossasmoothie, Mjølkekaker med tilbehør. Vossasaupprim. Voss, Vestland
Wild Fire Foods wildfirefoods.no Håndlagde sauser, krydder og marinader. Laget med Norske råvarer. Bærum, Viken
Unesco City of Gastronomy, ALBA, ITALIA en.unesco.org/creative-cities/alba Alba presenterer sin matkultur Alba, Italia
Unesco City of Gastronomy, DENIA, SPANIA en.unesco.org/creative-cities/denia Dénia presenterer sin matkultur Dénia, Spania
Unesco City of Gastronomy, ROUEN, FRANKRIKE en.unesco.org/creative-cities/rouen Rouen presenterer sin matkultur Rouen, Frankrike
Unesco City of Gastronomy, SANTA MARIA DA FEIRA, PORTUGAL en.unesco.org/creative-cities/santa-maria-da-feira Santa Maria Da Feira presenterer sin matkultur Santa Maria, Portugal

UNG MATFEST PÅ TORGALLMENNINGEN:
Akvariet akvariet.no Aktiviteter på Ung Matfest på Torgallmenningen Bergen, Vestland
Barnas Turlag Bergen dnt.no/foreninger/ Bli med på mataktiviteter i lavvo på Ung Matfest området Bergen, Vestland
Bybonden i Bergen bybondenibergen.no Aktiviteter på Ung Matfest området Bergen, Vestland
Mette Havre – Spis opp maten spisoppmaten.no «Spis opp maten» aktiviteter på Ung Matfest Bergen, Vestland
Morten Klever matfest.no/ung-matfest Morten Klever fra Haatuft-gruppen holder gratis Ung Matfest matkurs fredag og lørdag Bergen, Vestland
Matsentralen Vestland https://www.matsentralen.no/matsentralene/vestland Aktiviteter på Ung Matfest området Bergen, Vestland
Norske Kokkers Landsforening – Bergen nkl.no/bergen Matrebus og aktiviteter på Ung Matfest området Bergen, Vestland
Påfylljentene Matredder-aktiviteter på Ung Matfest området Bergen, Vestland
Smaksverkstedet https://smaksverkstedet.no Aktiviteter på Ung Matfest området Bergen, Vestland
Stenes Matglede https://www.stenematglede.com/catering Aktiviteter på Ung Matfest området Bergen, Vestland
Vestland Bondelag bondelaget.no/vestland Aktiviteter på Ung Matfest området på Torgallmenningen Bergen, Vestland
VilVite vilvite.no Bli med på JordLab, utforsk og lær om jordens egenskaper Bergen, Vestland
Hallaisen https://www.hallaisen.com Selger is og digg mat på Ung Matfest. Bergen, Vestland

FESTIVALRESTAURANTER:
Allmuen allmuenbistro.no Bergen
Banzha Restaurant banzha.no Bergen
Bar Amundsen på Grand Terminus grandterminus.no/bar-amundsen Bergen
BARE Restaurant barerestaurant.no Bergen
Bergen Brunsj bergenbergen.no/bergen-brunsj Bergen
Bien Basar bienbar.no/basar Bergen
Bien Centro bienbar.no/centro Bergen
Bien Izakaya bienbar.no Bergen
Bjerck bjerck.no Bergen
Boccone boccone.no Bergen
Bryggen Tracteursted bryggentracteursted.no/ Bergen
Bryggeloftet og Stuene bryggeloftet.no Bergen
Clarion Hotel Admiral nordicchoicehotels.no/admiral Bergen
Colonialen 44 colonialen.no/restaurant/ Bergen
Colonialen Matbaren colonialen.no/restaurant/ Bergen
Colonialen Litteraturhuset colonialen.no/litteraturhuset/ Bergen
Cornelius Sjømatrestaurant corneliusrestaurant.no Bergen
Damsgård damsgaardrestaurant.no Bergen
Fish Me fishme.no Bergen
Fjellskål fjellskaal.no Bergen
Frescohallen frescohallen.no Bergen
Godt Brød Festplassen godtbrod.no/Bakeverksted/Festplassen Bergen
Hoggorm hoggormpizza.no/ Bergen
Hotel Norge scandichotels.no Bergen
JaJa jajabergen.no Bergen
Kaigaten Deli litleremat.no/kaigaten Bergen
Landmark landmarkbergen.no Bergen
Le Mathis lemathis.no Bergen
Lola lolabergen.no Bergen
Lysverket lysverket.no Bergen
Marg og Bein marg-bein.no Bergen
Nama namasushi.no Bergen
Opus XVI opusxvi.no Bergen
Restaurant 1877 restaurant1877.no Bergen
Smakeriet Bistrobar smakerietbistrobar.no Bergen
Spisekroken Klosteret spisekroken.no Bergen
Storm Restaurant Bergen olebullhuset.no/restaurant Bergen
Vinbaren – Vin & Pintxos bergenbergen.no/vinbaren Bergen

ANDRE DELTAKERE:
Bergen Offentlige Bibliotek bergenbibliotek.no Samarbeidspartner Bergen, Vestland
Cinemateket cinemateketbergen.no Samarbeidspartner Bergen, Vestland
Cornerteateret cornerteateret.no Samarbeidspartner Bergen, Vestland
Domstein domstein.no Ferske norske råvarer fra havet.
Samarbeidspartner.
Bergen, Vestland
Godfisk godfisk.no Samarbeidspartner Nasjonalt
Lerøy Seafood leroyseafood.com/no Ferske norske råvarer fra havet.
Samarbeidspartner.
Bergen, Vestland
Lystgården https://www.lystgarden.no

Samarbeidspartner

Lystgårdens virksomhet handler om mat, kultur og samfunnsendring. Det skal også være et drivhus for folk som driver med grønn samfunns- og forretningsutvikling. Lystgården er for hele Bergen.

Bergen, Vestland

Følg oss på facebook og instagram.