Hva lever egentlig under havoverflaten langs kysten vår – og hvordan kan ressursene fra havet bli til maten vi spiser?
I Sjømatteltet på Festplassen inviteres både store og små til å utforske, smake og lære mer om havet og sjømaten vår. Her møter du Lerøy, Havforskningsinstituttet og Daniel Fonn Aluwini, som står bak Havsalat.
Hos Lerøy kan du smake på norsk sjømat og bli bedre kjent med råvarene fra havet. Havforskningsinstituttet inviterer publikum til å utforske livet under overflaten og lære mer om artene som finnes langs kysten vår.
Daniel Fonn Aluwini viser hvordan havsalat kan dyrkes i et lukket system som en grønn proteinkilde. Her får du bli bedre kjent med en spennende råvare fra havet og lære mer om nye måter å produsere mat på.
Gjennom festivaldagene blir det også pop-up-grilling og kokkedemoer med sjømat fra ulike produsenter. Her kan du se kokkene i aksjon, få gode tips til tilberedning og selvfølgelig smake på resultatet.
Sjømatteltet skal vekke nysgjerrighet, matglede og interesse for alt det spennende havet har å by på – og kanskje gi litt ny inspirasjon til hva vi kan spise fra havet i fremtiden.
Ta turen innom Sjømatteltet på Festplassen under Bergen Matfestival. Aktivitetene er gratis og passer for hele familien.